Četrdesmitgadnieku (pusmūža) krīze (astrologiem)
Kā zināms, ikviena cilvēka dzīvē ir krīzes punkti. Kā tie izskatās no astroloģijas viedokļa?
Pirmkārt astroloģijā, kā jebkurā nopietnā garīgā mācībā, laiks tiek uztverts kā ciklisks. Izpratne par cikliem ir viens no astroloģiskās mācības pamatakmeņiem. Liekas, ka latviskai auditorijai nav ilgi jāpierāda šādas pieejas pamatotība. Vēl jau mums instinktu līmenī ir saglabājusies Gudrība par Gada ciklu un tā krīzes punktiem-gadalaiku maiņu, saulgriežiem, Mēness ciklu un tā krīzes punktiem- fāžu maiņām, Dienas ciklu un tā krīzes punktiem- pusnakts, saullēkts, dienvidus, saulriets. Tādēļ es uzreiz pāriešu pie raksta tēmas.
Astroloģija izmanto visu planētu ciklus- sākot no Mēness īsā cikla un beidzot ar Plūtona vairāk kā divsimt gadīgo ciklu. Un tagad galvenais: krīzes punkti ir jebkura cikla ceturtdaļas maiņas laikā. Piemēram, Mēness cikla kritiskie punkti ir Mēness cikla ceturtdaļas- pēc katras nedēļas. Iedomājieties apli un uz tā krustu- lūk jums krīzes punktu vizuālā ilustrācija. Tur kur krusts šķērso apli, ir krīzes punkts, pieņemot, ka cikls sākas kādā no krusta un apļa šķērsojuma vietām. Astroloģijā tas saistās ar sarežģītajām otro un ceturto harmoniju, kuras rada kritiskos 180 un 90grādu leņķus.
Arī Gada cikls sadalīts četrās daļās un katra no gadalaika sākuma punktiem ir krīze, jo strauji mainās enerģētiskais fons. Tradicionālajā kultūrā gada sākums ir pavasaris.
Ja Saules (gada) un Mēness (mēneša) cikli ir pastāvīgi un nemainīgi(kalendārā nelielu nobīdi dod tikai garā gada(366 dienas) esamība, tad citu planētu cikli, lai gan vidēji tāpat nemanīgi, tomēr katra atsevišķa indivīda dzīvē tie var nedaudz nobīdīties laikā, tādēļ vienam krīzes kulminācija būs agrāk, citam vēlāk, vienam ilgāku laiku, citam īsāku laiku. Tas saistīts ar planētu retrogrādo(atpakaļejošās)redzamo kustību zodiakā. Precīzi katras krīzes pienākšanas laiku var noteikt tikai ar astroloģiskiem aprēķiniem.
Spilgtākās krīzes dod tieši sarežģīto planētu cikli: Marss, Saturns, Urāns, Neptūns, Plūtons.
Tātad ir Marsa cikls, kurš ilgst vidēji 2 gadus. Parasti ar šo ciklu saskaras divgadnieku vecāki un jaunie mīlnieki, jo šis cikls ir saistīts ar fizisko aktivitāti, vēlāk seksualitāti. Tad, kad divi gadi attiecībās pagājuši, pirmā iemīlēšanās mīlestība ir pagājusi. Cilvēki, kuru kartē izteiks ir Marss, savu dzīvi pakārto šim ciklam, piemēram, ik pa diviem gadiem mainot darbu vai auto vai mīļāko... Tā kā Marsa cikla ceturtdaļas atbilst apmēram pusgadam, tad krīze ir apmēram katru pusgadu, taču tā ilgst tikai dažas dienas, tādēļ izpaužas, kā īslaicīgas dusmas, traumas vai konstruktīvākajā gadījuma kā paaugstināta aktivitāte. Astrologi Marsa cikla nepievērš pārāk lielu uzmanību, izņemot sportistu, karavīru, militāristu un...mīlnieku kartes.
Pavisam cita lieta ir pārējo nosaukto planētu cikli.
Četrdesmitgadnieku krīzes laikā vienmēr aktivizējas Jupitera, Saturna, Urāna un Neptūna cikla ceturtdaļas vai puses-kritiskie momenti. *(Savas orbītas dīvainības dēļ pēdējās desmitgadēs četrdesmitgadnieku krīzes laika aktivizējās arī Plūtona cikla ceturtdaļa, taču laikam ejot Plūtona ietekme uz četrdesmitgadniekiem samazināsies).
Tātad kā tas izskatās:
Jupitera opozīcija.
Jupitera cikls ilgts 12 gadus. Opozīciju (pus ciklu) piedzīvojam 6,18,30,42 u.t.t. gadu vecumā. 18 gados mums jūra līdz ceļiem! 30 gadu vecuma Saturna atgriešanās parasti nosēdina pie zemes... Taču! , sakarā ar to, ka Jupitera darbību pa īstam sākam just tikai pēc tā trešās atgriešanās(36 gadu vecumā), tad tā ir pirmā opozīcija, kuru pa īstam jāņem vērā. Otrā jaunība, atkal mums ir kā 18 gadi, jūra līdz ceļiem, jo Jupitera izpausmes ir ekspansija, drosme, pārliecība, izaicinājums.
Saturna cikls ir 29,5 gadi.
Mēs pazīstam septiņu gadu krīzes ciklu: tas veidojas no Saturna cikla ceturtdaļām. Ja būsim precīzi, krīzei vienmēr jābūt ik pa septiņiem gadiem un dažiem mēnešiem. Tātad mēs piedzīvojam Saturna krīzes 7 gados(skola), 14/15gados(pusaudža krīze). 21/22 gados(aiziešana no vecākiem, savas ģimenes vai studijas), 29,5 gados(garīga pilngadība. Ja kāds šaubās, ka garīga pilngadība iestājas tieši 29,5 gados, lai atbild uz jautājumu, kādēļ gan Buda sāka pievērsties garīgumam 29 gados un kristus saka sludināt 30 gados? Tad seko krīze apmēram 35 gados, tad apmēram 42 gados- otrā pusaudža krīze!!! (Uzlieciet šo krīzi uz apļa un jūs nonāksiet otrreiz tajā pašā vietā, kur bijāt savos 14/15 gados...)
Kāda ir Saturna cikla jēga? Sakārtošana. Atdalīšanās. Sadalīšana. Noskaidrošana. Nodalīšana. Atbildības pārskatīšana. Karmiski notikumi. Savas kompetences robežu nospraušana.
Patiesībā Saturns noslēdz pusmūža krīzes radīto saviļņošanos, kuru iesāk Urāns un Neptūns. Tādēļ daudzi pēc tā saucamās otrās jaunības atkal kļūs par kārtīgiem pilsoņiem...
Pārbaudījumu lielums un šo krīžu spilgtums būs atkarīgs(tāpat, ka viss pārējais dzīvē) no Saturna izvietojuma dzimšanas kartē. Tā, piemēram, tiem, kas dzimuši no 1960 līdz 1964. gada Saturns dzimšanas kartē ir izvietots ļoti spēcīgi, tādēļ pēdējo gadu skaļās četrdesmitgadnieku izpausmes bija tad, kad šie cilvēki piedzīvoja savus 40-44 dzīves gadus. Tiem, kuri dzimusi no 1966. gada līdz 1980. gadam šīs krīzes masveidā neizpaudīsies tik spilgti.
Urāna cikls ir 84 gadi.
Tā cikla ceturtdaļas pirmās divas reizes brīnišķīgi sakrīt ar Saturna cikla krīzēm: 21 gadu vecumā un 42 gadu vecumā. Trešā jaunība 63 gadu vecumā ari pastāv, manā praksē ir klienti, kuri sāka jaunu (arī ģimenes dzīvi) tieši šajā vecumā, taču tā kā Latvijā cilvēku veselības un materiālais stāvoklis 63 gadu vecumā ir visiem zināms, jādomā, ka daudziem nepietiek drosmes un spēka.
Rietumu astrologi ir vienisprātis: tieši Urāns rada spilgtāko pusmūža krīzes efektu. Kāda ir Urāna cikla jēga? Brīvība. Iziešana jaunā garīgā līmenī- ārpus sabiedrības un vecāku uzliktajam normām. Atbrīvošanās no pagātnes piesaistīšanās. Revolūcija.
Urāns rietumu astroloģijā un mitoloģijā nav ne vīrišķais(jan), ne sievišķais(iņ)- viņš pārstāv - vidējo dzimti (den). Tieši tādēļ pusmūža krīzei nav dzimuma. Tai ir pakļauti gan vīrieši, gan sievietes. Tas, cik stigtas revolūcijas notiek cilvēka dzīvē, ir atkarīgs no tā kā Urāns ir bijis izvietots dzimšanas kartē. Protams, ka sievietes ir vairāk tendētas no dabas saglabāt visu(izskatu, vērtības, ģimeni u.t.t.), tādēļ vīrieši daudz biežāk sper soļus pretī brīvībai. Taču varu jums apstiprināt: manā astrologa praksē nemitīgi saskaros ar ne mazāk spilgtām sieviešu pusmūža krīzēm un ļoti drosmīgiem lēmumiem šajā laikā.
Urāna eksaltācija (spilgtākā izpausme) ir Skorpiona zīmē, zīme, kurā savukārt visvājāk ir izpaustas divas sievišķās (ģimenes vērtību) planētas- Mēness un Venera. Tādēļ cilvēki ar spēcīgi izteiktu Urānu vāji izteiktu Mēnesi un Veneru kartē pusmūža krīzes laikā piedzīvo visspilgtākos notikumus.
Neptūna cikls ilgts ap 160 gadu.
Tā viena ceturtdaļa atbilst apmēram 40 gadiem.
Kāda ir Neptūna cikla jēga? Ļaušanās augstākai mīlestībai. Savas dzīves nodošana Lielajai Straumei. Haoss. Savas esības apzināšanās Lielajā.
Sadzīvē tas bieži no malas izskatās kā alkohols un izlaidība, kā pievēršanās kaut kādām dīvainām mācībām. Sevišķi spilgti Neptūns izpaužas tiem, kuriem jau iedzimti disciplīna klibo- tad tā pazūd vispār. Kāda tur disciplīna: lai notiek Tavs Prāts; vai :lai notiek kas notikdams... Neptūna krīzes laika cilvēks pietuvinās apjēgai par savas visvarenības, par visa laicīgā un sociālā iluzorumu. Konstruktīvākajā gadījuma cilvēks pievēršas garīgām praksēm.
Indiešu un arābu astroloģijās loti izplatīta prognožu sistēma ir periodi un apakš periodi. Tad nu, lūk : transcendentālajiem objektiem Rahu (ziemeļu Mēness mezgls) un Ketu (dienvidu Mēness mezgls) ir atvēlēts periods no 40-45 gadu vecumam* (indiešu un arābu astroloģijās ir vairākas periodu sistēmas). Indiešu astroloģija Rahu un Ketu darbību var pielīdzināt Urāna un Neptūna izpausmēm (šīs planētas indieši neizmanto).
Rahu un Ketu nozīmi īsi varētu raksturot kā fatālu un transcendentālu.
Lai gan Plūtona cikls ir vairāk kā 200 gadu, pēdējās desmitgadēs tas savas izstieptās orbītas dēļ veidoja zodiakā ceturtdaļas krīzes tieši tad, kad cilvēks sasniedza četrdesmit gadu vecumu, tādēļ 20 gadsimta un 21.gadsimta sakuma mēs varam runāt par sevišķi spilgtam pusmūža krīzēm, jo
Plūtona cikla nozīme ir transformācija, iznīcināšana un atdzimšana. Plūtons pārvalda Skorpiona un Auna zīmēs- tieši tajās Mēness un Venera izpaužas visvājāk. No turienes arī tā lielā ģimeņu jukšanas statistika.
Tad nu kopā šie četri faktori rada patiešām spilgtas krīzes laiku, kurš ilgst vairākus gadus. Ja cilvēks jau pirms tam dzīvo saskaņā ar savu iekšējo būtību, nekāda destruktīva krīzes izpausme nenotiek. Taču ja cilvēks ir bijis nepietiekami drosmīgs vai arī liekulīgs pats pret sevi, tad krīze ir neizbēgama.
Jāsaprot, ka tas bieži izpaužas bez paša cilvēka gribas- visi nosauktie spēki ir tik lieli un valda pār lielam ļaužu masām, valstīm un pašu dabu, ka bieži indivīds šajās krīzēs vienkārši piedzīvo pasaules ekonomikas, klimata vai citu globālu parādību ietekmi uz savu dzīvi.
Jo lielāka ir cilvēka personība, jo apzinātāk viņš izdzīvo savas krīzes: brīnišķīgo iespēju laiku kaut ko izmanīt savā dzīvē.
Andris Račs
Atpakaļ
©Andris Račs 2010, materiālus drīkst pārpublicēt tikai ar atļauju,
ar norādi uz avotu: www.astrologos.lv